Spektakularny awans Wiktorii Sobolewskiej do eliminacji centralnych LIV Olimpiady Literatury i Języka Polskiego

Korzeń nauki jest gorzki, ale owoc słodki                                           

Arystoteles

 

Arystotelesowska fraza – z całą pewnością – wybrzmiewa w życiu szkolnym, w licealnej codzienności ucznia. Przekonała się o tym Wiktoria Sobolewska, uczennica klasy humanistycznej (4c), która od września 2023 roku bierze udział w olimpijskich zmaganiach. Świadoma tego, że „do sukcesu nie ma żadnej windy” – konsekwentnie idzie po schodach. To jej wspinanie się wiąże się z dużym nakładem intelektualnej pracy i tytanicznym wysiłkiem, bowiem trzystopniowa olimpiada tak naprawdę obejmuje aż pięć części (etap szkolny, etap okręgowy – eliminacje pisemne i ustne, etap centralny – eliminacje pisemne i ustne). 

3 lutego, czyli w feryjną sobotę 2024 roku na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku Wiktoria napisała pracę literacką oraz rozwiązała test językowy, spełniając warunki awansu do kolejnego etapu. Warunki, warto dodać, dość rygorystyczne, ponieważ regulamin olimpiady ściśle precyzuje, jakie kryteria należy spełnić, by dostąpić zaszczytu zakwalifikowania się do części ustnej eliminacji okręgowych (minimalnie ok. 70 % za każdą część). To podwójne wymaganie okazało się dla niektórych uczestników zbyt wygórowane, bowiem tylko 17 osób (spośród 50 biorących udział w tej części olimpiady) zakwalifikowało się do eliminacji ustnych. A nasza zdolna i pracowita Licealistka zdobyła dużo więcej punktów niż owo wspomniane minimum, co jest istotne zważywszy na to, że liczba punktów „wypracowana” w części pisemnej łączona jest z tymi zdobytymi w części ustnej. A ich suma może stanowić przepustkę do awansu do kolejnego piętra olimpijskiego.

Pozostając w obszarze myśli Arystotelesowskiej, z pełną odpowiedzialnością mogę zaświadczyć, że ten korzeń bywał gorzki. Kiedy inni odpoczywali, Wiktoria uczyła się po – i tak bywało – 8 godzin dziennie. Feryjny, wydawać by się mogło, zasłużony odpoczynek też nie stał się Jej udziałem. A okres poferyjny aż do szczęśliwego 2 marca 2024 roku usiany był pięknymi kwiatami wiedzy, kwiatami, które Wiktoria zrywała po wcześniejszym przyjrzeniu się ich estetycznej formie i różnorodności zapachowej. A że nauka nigdy nie wyczerpuje umysłu, jak zauważył Leonardo da Vinci, Wiktoria udowodniła w rzeczoną sobotę, kiedy podczas ustnych eliminacji okręgowych na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku zachwyciła czteroosobową komisję składającą się z profesorów i doktorów habilitowanych wiedzą z zakresu historii i teorii literatury oraz językoznawstwa. Sprawność językowa, szerokie horyzonty, gruntowna wiedza oraz kompetencje humanistyczne Wiktorii sprawiły, że zajęła ona I miejsce, pokonując w tej prestiżowej rywalizacji uczniów z elitarnych liceów białostockich. Uczennica otrzymała rekomendację do udziału w finale (rekomendację musi jeszcze potwierdzić Komitet Główny Olimpiady, ale w przypadku Wiktorii to tylko formalność, ponieważ liczba punktów, jaką uzyskała, jest bardzo wysoka). Tym samym dochodzimy do drugiego obszaru Arystotelesowskiej myśli – do słodkiego owocu. Smacznego, Wiktorio. 

Przed Wiktorią decydująca runda rywalizacji, która rozegra się na Uniwersytecie w Białymstoku 23 marca 2024 roku. Walka toczyć się będzie o tytuł finalistki olimpiady, tytuł gwarantujący uczennicy najwyższy wynik na egzaminie maturalnym z języka polskiego na obu poziomach i otwierający drogę do studiów filologicznych na najlepszych uczelniach w Polsce. Wracamy więc do punktu wyjścia, czyli gorzkości nauki. Wiktoria znowu, po jednodniowym (niedzielnym) wypoczynku, będzie przygotowywała się do udziału w finale. Już wie, jaka to będzie wędrówka – brak windy i coraz bardziej strome schody, ale na jej końcu słodki owoc. Mam nadzieję!

Wiktorio, dziękuję Ci za piękną współpracę, za to, że umiesz słuchać, że jesteś otwarta na trudne intelektualne wyzwania, że masz duże aspiracje, że za nimi stoi praca umysłu. Gratulując Ci tego spektakularnego sukcesu (najlepszy wynik w naszym podlaskim Komitecie Okręgowym Olimpiady), życzymy powodzenia 23 marca 2024 roku, zdobycia tytułu finalistki i awansu do części ustnej eliminacji centralnych. Awans oznaczałby początek intelektualnej potyczki o tytuł laureatki.

dr Emilia Świderska – opiekun naukowy

Dyrekcja szkoły 

 

 

    

NA GÓRĘ