Jeżowisko Filologiczne, czyli co?

10 kwietnia 2024 roku dwa zespoły klasowe – 1d (humanistyczna klasa patronacka) i 2d (klasa humanistyczna) wyruszyły na Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku w poszukiwaniu legendarnego JEŻA. Przyjmując zaproszenie społeczności uniwersyteckiej, klasy te zdecydowały się na całodniowy udział w kulturalno-dydaktycznym wydarzeniu, którego zwieńczeniem była gra terenowa „Dokąd tupta jeż...”? Zanim jednak dziewczyny wytuptały swoje, wcześniej zgromadziły się w auli akademickiej, gdzie wysłuchały dwóch interesujących wykładów (haiku, epigenetyka), obejrzały artystycznie i intelektualnie porywającą inscenizację „Dziadów cz. II”. Delektowały się też sztuką muzyczną dzięki krótkiemu koncertowi przygotowanemu przez Chór Undecimo z XI LO im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Białymstoku. Następnie brały udział w ciekawych warsztatach (program w załączniku). W międzyczasie można było relaksować się na leżakach rozstawionych na słonecznym balkonie czy raczyć się pokazem filmów krótkometrażowych (chyba ten wątek nam umknął). Studenci Wydziału zadbali też o  to, by nasz – i tak kolorowy licealny świat – pokolorować jeszcze bardziej (odsyłam do galerii zdjęć). Jednym słowem – bawiliśmy się wyśmienicie!!!

Ta niezapomniana zabawa intelektualna nie byłaby możliwa, gdyby nie umowa o współpracy z Wydziałem Filologicznym podpisana przez naszego Pana Dyrektora w dn. 12 czerwca 2023 roku. W jej ramach współpracujemy ze środowiskiem uniwersyteckim w różnych obszarach pozwalających naszym uczniom być częścią inicjatyw i przedsięwzięć zarówno tych popularnonaukowych, jak i stricte naukowych.

Ostatnio – 11 marca 2024 roku to my gościliśmy w murach „Kopernika” pracowników naukowych Wydziału Filologicznego, którzy przeprowadzili kilka ciekawych lekcji w klasach: 1d, 1e, 2b, 2e, 3a i 4c (galeria zdjęć poniżej).

Jeżowisko Filologiczne to doroczna impreza, co oznacza, że w następnym roku szkolnym też się wybierzemy na Wydział Filologiczny UwB, by miło spędzić czas. Lubimy bowiem łączyć przyjemne z pożytecznym (serdecznie dziękujemy Opiekunom wycieczki – Panu Dyrektorowi Jarosławowi Kozikowskiemu, siostrze Jonaszy i Pani Urszuli Witosław).

dr Emilia Świderska – kierownik wycieczki

Uczennice klasy 1d i 2d