Patrycja Izbicka Finalistką Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego

Mądrość jest to wspaniały pałac bez ścian,

wystawiony na wszystkie wiatry, burze, mrozy i skwary

(Aleksander Świętochowski)

Sukces uczennicy klasy humanistycznej to wynik pozytywnej oceny dwóch etapów konkursu Świat ukryty w literaturze. Świat ukryty w języku. Świat ukryty w tekstach kultury zorganizowanego przez Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego z siedzibą w Krakowie.

Część pisemna polegała na napisaniu obszernej pracy eseistycznej na jeden z tematów zaproponowanych przez Organizatora. Patrycja zdecydowała się na następujące zagadnienie: „Literatura fantastyczna a rzeczywistość, czyli czy fantastyka może nas czegoś nauczyć o świecie, w którym żyjemy?”. Nasza Licealistka, odwołując się do wielu tekstów kultury, przygotowała – pod kierunkiem nauczyciela języka polskiego – wielopoziomowo sproblematyzowaną propozycję subiektywnego odczytania tekstów fantasy i innych, których budulec i jednocześnie spoiwo stanowi fantastyka właśnie. W eseju skonfrontowała świat realistyczny z fantastycznym uniwersum, stanowiącym dla tamtego przeciwwagę, po to, by nakreślić miałkość egzystencjalną i moralną świata rzeczywistego, w którym żyje współczesny czytelnik. Pracę opatrzyła, zgodnie z wymogami konkursowymi, opisem bibliograficznym wraz z osobną bibliografią, a opiekun naukowy dołączył pozytywną recenzję i skierował całość do eliminacji.

Wysoki poziom wypowiedzi eseistycznej zapewnił Patrycji awans do drugiego etapu konkursu – ustnego, który odbył się 19 kwietnia 2024 roku w siedzibie Wydziału Polonistyki UJ, i wymagał od uczestników przygotowania w ciągu 60 minut wystąpienia oratorskiego powiązanego merytorycznie z wylosowanym zagadnieniem. Patrycji przypadł w udziale temat: „Współczesna literatura dla dzieci i młodzieży”. Nasza Licealistka, dzięki redakcyjnym i retorycznym kompetencjom, wyrafinowanemu i kunsztownemu stylowi wypowiedzi oraz erudycyjnej argumentacji uzyskała zaszczytny tytuł Finalistki Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego mającego na celu propagowanie szeroko pojętej humanistyki wśród młodzieży licealnej. Suma punktów zdobytych w obu częściach pozwoliła także na przyznanie Patrycji wyróżnienia w VIII edycji konkursu. Wyróżnienie to nabiera szczególnej wartości, gdy weźmie się pod uwagę, kto wchodził w skład Komisji Naukowej Konkursu:

dr hab. Patrycja Pałka – przewodnicząca

prof. dr hab. Kazimierz Sikora

dr hab. Tomasz Majkowski, prof. UJ

dr hab. Agnieszka Sieradzka-Mruk, prof. UJ

dr hab. Kazimierz Adamczyk

dr hab. Dorota Siwor

dr hab. Wanda Świątkowska

Patrycjo, gratulujemy tytułu Finalistki i wyróżnienia w niełatwych zmaganiach konkursowych. Życzymy sukcesów w majowej sesji maturalnej oraz pozytywnych wyników rekrutacji na Wydział Polonistyki UJ! LO

dr Emilia Świderska – opiekun naukowy