Koncert Pieśni Patriotycznej

W dniu 10 listopada odbył się w naszej szkole Koncert Pieśni Patriotycznej. Uczniowie w ten sposób chcieli uczcić Święto Niepodległości 11 Listopada. W kameralnej scenerii wybrzmiały utwory znanych i mniej znanych twórców. Koncert rozpoczęła „Rota” Marii Konopnickiej, odegrana na trąbce przez  Krzysztofa Karwowskiego z klasy 1a, która przez pokolenia Polaków żyjących w XIX wieku traktowana była jako hymn narodowy.

Piosenkę „Szara piechota” zaprezentowała Klaudia Borys z klasy 3c. Wprowadziła nas w atmosferę krwawych walk Legionów Polskich w czasie pierwszej wojny światowej.

Piosenka „Miejcie nadzieję” odśpiewana przez uczennicę klasy 4 C Darię Gilejko przeniosła nas w świat rozważań na temat pokoleń  polskich patriotów, którzy przywiązanie do ojczyzny gotowi byli okupić własną krwią.

Piotr Żebrowski z klasy 2 C wykonał ponadczasowy utwór Jacka Kaczmarskiego – „Mury”, który tysiące Polaków związanych ze strukturami Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” zagrzewał do walki z władzą komunistyczną.

Oddajmy w tym miejscu głos Szymonowi Waszkiewiczowi z klasy 4 D, który śpiewając przepiękną żołnierską pieśń – „O mój rozmarynie”, postara się oddać ducha epoki legionowej, kiedy to żołnierze marszałka Józefa Piłsudskiego szablą i bagnetem budowali zręby odrodzonej Rzeczypospolitej.

Aleksandra Czaplicka z klasy 4 D wykonała jedną z najpiękniejszych pieśni wokalistek młodego pokolenia – Beaty Spychalskiej, zatytułowaną  - „W imię ojca”.

Uczniowie klasy 1 A i 2 C wspólnie odśpiewali jedną z najbardziej popularnych i cenionych pieśni patriotycznych – I Brygadę, która towarzyszyła internowanym legionistom marszałka Józefa Piłsudskiego podczas transportu pociągiem do obozu w Szczypiornie w roku 1917.

Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jedne głos” Maryli Rodowicz,  którą wykonała Klaudia Borys z klasy 3 C, to próba ukazania przywiązania narodu polskiego do własnej kultury, tradycji i obyczaju, które  budują polską tożsamość narodową i są spoiwem łączącym pokolenia Polaków.

Autorska piosenka uczniów klasy 4 B – Aleksandry Wierzchowskiej i Jakuba Cisło  zatytułowana  - „Wojenny chłopcze” stanowi oryginalną próbę ukazania wartości przyświecających młodemu pokoleniu Polaków, któremu przyszło z orężem w ręku odbijać ojczyznę z rąk zaborców.

Na zakończenie naszego spotkania uczeń klasy 2 C – Piotr Żebrowski zaśpiewał ponadczasową piosenkę Ireny Santor – „Powrócisz tu”.  Tytuł utworu jest wezwaniem, nawoływaniem setek tysięcy Polaków rozproszonych po całym globie  do powrotu do ojczyzny i budowie jej pomyślności.

Opiekunami wydarzenia byli:

Maria Merska