Tydzień z Filologią UwB w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Grajewie

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Grajewie wzięli udział w prelekcjach online w ramach cyklu „Tydzień z Filologią UwB” w dwóch odsłonach. Licealiści od 26 lutego do 22 marca 2024 roku uczestniczyli w spotkaniach i dyskusjach z literaturoznawcami i kulturoznawcami oraz językoznawcami z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku. Młodzież z zainteresowaniem wysłuchała wykładów dotyczących, m.in.: problematyki i symboliki powieści „Mistrz i Małgorzata”; „Nie-Boskiej komedii” Zygmunta Krasińskiego, „Małej apokalipsy” Tadeusza Konwickiego, „Potopu” Henryka Sienkiewicza, „Odprawy posłów greckich” Jana Kochanowskiego, „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, czy też zagadnień dotyczących kultury języka.

Prelekcje miały na celu rozwijanie zainteresowań licealistów literaturą oraz językiem polskim, poprzez cykliczne spotkania ze specjalistami we wskazanych dziedzinach. Możliwe było także wyjście poza kanon lektur szkolnych, szczególnie dotyczyło to zagadnień poświęconych literaturze Holocaustu oraz tych, które odnosiły się do literatury kobiecej.

Serdecznie dziękujemy za zaproszenie oraz nowe inspiracje!

Zachwycona młodzież.

Organizator – Małgorzata Andrejczyk.